Ułatwienia dostępu

·Dostępność cyfrowa

·Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu  zapewnia częściowo dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r.
o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony:

https://interwencja.bytom.pl/

  • Data publikacji strony internetowej: 02.03.2015 r.
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 15.01.2025 r.

·Aktualizacja deklaracji dostępności:

Data sporządzenia deklaracji: 03 marca 2025 r.

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny i współpracy z NGO, działającego na rzecz środowiska osób głuchoniewidomych.

·Zgodność ze standardami

Serwis jest zgodny ze standardami W3C:

  1. HTML
  2. CSS
  3. WCAG 2.1- częściowo

Strona internetowa jest częściowo zgodna z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r.
o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Na stronie internetowej Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
w Bytomiu (https://interwencja.bytom.pl/) oferuje różne funkcje ułatwiające dostępność. Są to:

  • Czcionka: Arial
  • Odwracanie kolorów
  • Tryb monochromatyczny
  • Kontrast ciemny i jasny
  • Regulacja nasycenia
  • Podkreślanie linków i nagłówków
  • Tryb czytania
  • Skalowanie treści
  • Regulacja czcionki, wysokości linii i odstępów między literami
  • Belki tytułowe mają identyfikatory pozwalające na stwierdzenie, na jakiej podstronie użytkownik się znajduje.
  • Podstawowy kontrast między tłem a czcionką jest zachowany.

·Kompatybilność

Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki, jak i klawiatury.

·Wersja mobilna serwisu

Strona podmiotowa jest responsywna (Responsive Web Design) – można ją przeglądać na ekranach urządzeń mobilnych, takich jak telefony komórkowe i tablety. Automatycznie dostosowuje moduły strony do rozdzielczości ekranu urządzenia mobilnego.

Powody wyłączeń:

Zdjęcia, obrazki oraz pliki PDF zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej, poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

Elementy niedostępne to m. in.:

  • Brak części opisów alternatywnych i tytułów dla części zdjęć i obrazków;
  • Część dokumentów PDF posiada błędy w warstwie tekstowej (po skanowaniu/OCR);
  • Ddokumenty PDF nie są poprawnie odczytywane przez programy dla osób niewidzących (np. nieprawidłowo przygotowane tabele, wykresy, obrazki, brak sekcji  nawigacyjnych, tytułu itp.);
  • Brak audiodeskrypcji dla materiałów multimedialnych,

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Aleksandra Przybyła,e-mail: sekretariat@interwencja.bytom.pl
Kontaktować można się także, dzwoniąc na numer telefonu 32 389-00-75 Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu,
na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia
z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

·Dostępność architektoniczna

Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu  ul. Tarnogórska 3

Opis dostępności wejścia do budynku

Do budynku prowadzą trzy wejścia:

– wejście główne do budynku jest dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami oprócz osób z dysfunkcją   mobilną, które mogą dostać się na wyższe kondygnacje Centrum za pomocą windy, znajdującej się po prawej  stronie budynku – boczne wejście;

– po lewej stronie budynku – wejście boczne prowadzi bezpośrednio do izby wytrzeźwień, do której jest możliwość   wejścia za pomocą schodów lub wjazdu dla pojazdów dowożących osoby nietrzeźwe oraz osób mobilnych.

Opis dostępności korytarzy, schodów i wind

Budynek Centrum jest dwukondygnacyjny, korytarze w budynku są szerokie, dostosowane do przejazdu wózkiem. Winda dostępna  jest przy wejściu po prawej strony budynku ( boczne wejście),  jest oznaczona. Toalety w budynku są dostosowane dla osób niepełnosprawnych.

Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych

Budynek posiada platformę dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, nie ma systemu informacji głosowych ani pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Schody w budynku są oznaczone kontrastem.
W budynku są tablice informacyjne z numerami i nazwami pokoi.

Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych

Przed budynkiem Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu są  miejsca parkingowe. Od tych miejsc parkingowych do windy (po prawej stronie od wejścia głównego) prowadzi trasa wolna od przeszkód. Miejsca parkingowe nie są własnością Centrum.

Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach

Zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu m.in. do obiektów użyteczności publicznej,
w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, itp., a tym samym także do budynku Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom . Warunkiem wejścia na teren budynku urzędu z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego.

Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu .

Można skorzystać z usługi tłumacza języka migowego, w tym w języku angielskim
w Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu należy zgłosić swoją planowaną wizytę, co najmniej 3 dni przed tym zdarzeniem
.

Zgłoszenie może być dokonane w sposób dostępny dla osoby uprawnionej, powinno zawierać:

  • Imię i nazwisko osoby zgłaszającej (uprawnionej) wraz ze wskazaniem terminu i godziny, w której zgłaszający zamierza zgłosić się do Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu,
  • Wskazanie wybranej metody komunikowania się oraz rodzaju sprawy, w jakiej zamierza stawić się w Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu,
  • Wskazanie sposobu kontaktu (np. numer telefonu, adres poczty elektronicznej).

W kontakcie z Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu osoba uprawniona (g/Głucha lub głuchoniewidoma) będzie miała prawo do:

  • pośrednictwa tłumacza PJM – polskiego języka migowego
  • pośrednictwa tłumacza SJM – systemu językowo-migowego
  • dla osoby głuchoniewidomej może to być tłumacz przewodnik, nazwany
    w ustawie „tłumaczem SKOGN (systemu komunikowania się osób głuchoniewidomych)”.

Osoby uprawnione mają ponadto prawo do skorzystania w kontaktach z Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bytomiu z pomocy osoby przybranej, czyli osoby, która ukończyła 16 lat i została wybrana przez osobę uprawnioną w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwianiu spraw.
Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych dla osób doświadczających trwale
lub okresowo trudności w komunikowaniu się, w tym osób niedosłyszących, g/Głuchych czy głuchoniewidomych świadczona jest bezpłatnie.

raport dostępności GUS